Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість П`ятниця, 19.04.2024


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика уяви

Методика "Придумай розповідь"
Дитині дається завдання придумати розповідь про кого-небудь або про що-небудь, витративши на це всього 1 хв, і потім переказати його протягом двох хвилин. Це може бути не розповідь, а, наприклад, яка-небудь історія або казка.
 
Уява дитини в даній методиці оцінюється за наступними ознаками:
1. Швидкість придумування розповіді.
2. Незвичайність, оригінальність сюжету оповідання.
3. Різноманітність образів, що використовуються в оповіданні.
4. Опрацьованість і деталізація образів, представлених в оповіданні.
5. Вразливість, емоційність образів, що маються в оповіданні.
 
Оцінка результатів
По кожному з названих ознак розповідь можна отримати від 0 до 2 балів залежно від того, наскільки в ньому виражена та чи інша ознака з перерахованих вище. Для виводів про це використовуються наступні критерії.
 
За першою ознакою розповідь отримує 2 бали в тому випадку, якщо дитині вдалося придумати дану розповідь протягом не більше, ніж 30 сек. 1 бал оповіданням ставиться тоді, коли на придумування його пішло від 30 сек до 1 хв. 0 балів за цією ознакою розповідь отримує, якщо за хвилину дитина так і незмогла нічого придумати.
 
Незвичайність, оригінальність сюжету оповідання (другий признак) оцінюється так. Якщо дитина просто механічно передається взнаки те, що він колись бачив або чув, то його розповідь за цією ознакою отримує 0 балів. Якщо дитина привніс у бачене або почуте їм що-небудь нове від себе, то розповідь отримує 1 бал. Нарешті, якщо сюжет оповідання повністю придумана самою дитиною, незвичайний і оригінальний, то він одержує 2 бали.
 
За критерієм «різноманітність образів, що використовуються в розказі» (третя ознака) розповідь отримує 0 балів, якщо в ньому з початку і до кінця незмінно йдеться про одне й те ж, наприклад, заходів лише про єдиного персонажа (подій, речі), причому з дуже бідними характеристиками цього персонажа. У 1 бал за різноманітністю використовуваних образів розповідь оцінюється в тому випадку, якщо в ньому зустрічаються два-три різних персонажа (речі, події), і всі вони характеризуються з різних сторін. Нарешті, оцінку в 2 бали розповідь може отримати лише тоді, коли в ньому є чотири і більше персонажа (речі, події), які, у свою чергу, характеризуються оповідачем з різних сторін.
 
Оцінка опрацьованості і деталізації образів в оповіданні (четвертий ознака) проводиться таким способом. Якщо персонажі (події, речі тощо) в оповіданні тільки називаються дитиною і ніяк додатково не характеризуються, то по даній ознакою розповідь оцінюється в 0 балів. Якщо, крім названня, вказуються ще один або дві ознаки, то оповіданням ставиться оцінка в 1 бал. Якщо ж об'єкти, згадані в оповіданні, характеризуються трьома і більше ознаками, то він отримує оцінку 2 бали.
 
Вразливість і емоційність образів в оповіданні (п'ятий ознака) оцінюється так. Якщо образи розповіді не справляють ніякого враження на слухача і не супроводжуються ніякими емоціями з боку самого оповідача, то розповідь оцінюється в 0 балів. Якщо у самого оповідача емоції ледь виражені, а слухачі також слабо емоційно реагють на розповідь, то він отримує i бал. Нарешті, якщо і сама розповідь, і його передачі оповідачем досить емоційні та виразні і, крім того, слухач явно заряджається цими емоціями, то розповідь отримує вищу оцінку - 2 бали.
 
Висновки про рівень розвитку
10 балів - дуже високий.
8-9 балів - високий.
4-7 балів - середній.
2-3 бала - низький.
0-1 бал - дуже низький.
 
Література: 
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3:  Психодиагностика.  Введение  в  научное  психологическое исследование с элементами математической статистики. —  с. 83 «Придумай рассказ».
 
Категорія: Діагностика уяви | Додав: Admin (26.01.2014)
Переглядів: 5689 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: