Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість Четвер, 25.04.2024


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика пам'яті

Методика "Оцінка оперативної зорової пам'яті"
Цей вид пам'яті характеризується тим, наскільки довго людина може зберігати і використовувати в процесі виконання завдання ту інформацію, яка необхідна для пошуку правильного рішення. Час утримання інформації в оперативній пам'яті служить її основним показником. В якості додаткової характеристики оперативної пам'яті можна використовувати кількість помилок, що допускаються дитиною під час вирішення завдання (маються на увазі такі помилки, які пов'язані з незбереження в пам'яті потрібної для вирішення завдання інформації).
 
Оперативну зорову пам'ять дитини і її показники можна визначити за допомогою наступної процедури. Дитині послідовно, на 15 сек. кожна, пропонована картка-завдання, представлені у вигляді шести по-різному заштрихованих трикутників на мал. 1. Після перегляду чергової карточки вона забирається і замість неї пропонується матриця, що включає 24 різних трикутника (мал. 2), серед яких знаходяться і ті шість трикутників, які дитина тільки що бачила на окремій картці. Завдання полягає в тому, щоб відшукати і правильно вказати в матриці всі шість зображених на окремій картці трикутників.
Показником розвиненості зорової оперативної пам'яті є частка від ділення часу рішення задачі на хв на число помилок, допущених у процесі вирішення, плюс одиниця.
 
Мал. 1. Картки з трикутниками, які пред'являються дитині в методиці оцінки оперативної зорової пам'яті.
 
Мал. 2. Матриця для пошуку (впізнавання) експонованих карток з трикутниками в методиці оцінки оперативної зорової пам'яті.
 
Помилками вважаються неправильно зазначені в матриці трикутники або ті з них, яких дитина не змогла з якоїсь причини знайти.
Практично для отримання цього показника поступають таким чином. По всіх чотирьох картках визначається кількість правильно знайдених на матриці трикутників та їх загальна сума ділиться на 4. Це і буде середнє число правильно зазначених трикутників. Дане число потім віднімається з 6, і отриманий результат розглядається як середня кількість допущених помилок.
Потім визначають середній час роботи дитини над завданням, яке в свою чергу виходить шляхом ділення загального сумарного часу роботи дитини над усіма чотирма картками на 4.
Момент закінчення часу роботи дитини над пошуком трикутників в загальній матриці визначається експериментатором за допомогою питання до дитини: «Ти вже все зробив, що міг»? Як тільки дитина ствердно відповість на це питання і практично припинить пошук трикутників у матриці, вважається, що він завершив свою роботу. Ділення середнього часу роботи дитини над пошуком на матриці шести трикутників на кількість допущених помилок дозволяє, нарешті, отримати шуканий показник.
Для того щоб прискорити процес добування інформації про те, правильно чи неправильно дитина відшукала в матриці потрібні трикутники, рекомендується скористатися їх ідентифікацією за номерами, які стоять у лівому нижньому кутку під кожним з трикутників у матриці на мал. 2. Так, наприклад, першому набору з шести трикутників (номер набору позначений римською цифрою, розташованої під ним на мал. 1 ) в матриці відповідають трикутники з наступними номерами: 1, 3, 8, 12, 14, 16; другого набору - 2, 7, 15, 18, 19, 21; третього набору - 4, 6, 10, 11, 17, 24; четвертого набору - 5, 9, 13, 20, 22, 23.
 
Оцінка результатів
10 балів отримує дитина, що має обсяг короткочасної пам'яті, рівний 8 і більше одиницям. Це стосується дітей у віці 10-12 років. Аналогічна кількість балів - 10 - отримують діти у віці від 6 до 9 років, якщо обсяг їх короткочасної пам'яті становить 7-8 одиниць.
У 8 балів оцінюється обсяг короткочасної пам'яті дитини віком від 6 до 9 років, якщо він фактично дорівнює 5 або 6 одиницям. Така ж кількість балів - 8 - отримує дитина у віці від 10 до 12 років, який має обсяг короткочасної пам'яті, рівний 6-7 одиницям.
4 бали отримує 6 -9- річна дитина, має обсяг короткочасної пам'яті, що становить 3-4 одиниці. Такою ж кількістю балів оцінюється обсяг короткочасної пам'яті дитини в 10-12 років, якщо він дорівнює 4-5 одиницям.
2 бали ставиться дитині 6- 9-річного віку в тому випадку, якщо його обсяг короткочасної пам'яті становить 1-2 одиниці. Стільки ж балів отримує дитина у віці від 10 до 12 років у разі, коли обсяг його короткочасної пам'яті дорівнює 2-3 одиницям.
В 0 балів оцінюється пам'ять 6 -9- річної дитини, що має показник, що дорівнює нулю. Стільки ж балів отримує 10- 12- річна дитина з обсягом короткочасної пам'яті, рівним 0-1 одиниці.
 
Висновки про рівень розвитку
Висновки про готовність дітей 6-7-річного віку до навчання у школі на підставі оцінок обсягу їх короткочасної пам'яті виробляються в такий спосіб.
Повністю готовими до навчання в школі і мають добре розвинену за обсягом короткочасну пам'ять вважаються діти, які отримали 10 балів.
Загалом готовими до навчання в школі та мають середню розвинену за обсягом короткочасну пам'ять вважаються діти, які отримали за описаною методикою 8 балів.
Не цілком готовими до навчання є діти, чий обсяг короткочасної пам'яті був оцінений в 4 бали.
Чи не готовими ще до навчання вважаються діти з обсягом короткочасної пам'яті, оціненим у 2 бали.
Нарешті, абсолютно не готовими до навчання в школі є діти з 0-й оцінкою обсягу короткочасної пам'яті.
 
Література:   
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3:  Психодиагностика.  Введение  в  научное  психологическое исследование с элементами математической статистики. —  с. 182 «Оценка оперативной зрительной памяти».
 
Категорія: Діагностика пам'яті | Додав: Admin (26.01.2014)
Переглядів: 8087 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: