Психодіагностика » Діагностика мови і мовлення |
Методика "З'ясування пасивного словникового запасу"
У цій методиці дитині пропонують наступні набори слів:
1. Велосипед, цвях, газета, парасолька, хутро, герой, гойдатися, з'єднувати, кусати, гострий.
2. Літак, кнопка, книжка, плащ, пір'я, друг, рухатися, об'єднувати, бити, тупий.
3. Автомобіль, шуруп, журнал, чоботи, луска, боягуз, бігти, зв'язувати, щипати, колючий.
4. Автобус, скріпка, лист, капелюх, пух, ябеда, крутитися, складати, штовхати, ріжучий.
5. Мотоцикл, прищіпка, афіша, черевики, шкура, ворог, спотикатися, збирати, ударяти, шорсткий.
Процедура проведення даної методики полягає в наступному. Дитині зачитується перше слово з першого ряду - «велосипед» і пропонується з наступних рядів вибрати слова, відповідні до нього за змістом, складові з даним словом єдину групу, яка визначається одним поняттям. Кожен наступний набір слів повільно зачитується дитині з інтервалом між кожним вимовним словом в 1 сек. Під час прослуховування ряду дитина повинна вказати те слово з цього ряду, яке за змістом підходить до вже почутого. Наприклад, якщо він раніше почув слово «велосипед», то з другого ряду повинен буде вибрати слово «літак», що становить з першим поняття «види транспорту» або «засоби пересування». Далі послідовно з наступних наборів він повинен буде вибрати слова «автомобіль», «автобус» і «мотоцикл». Якщо з першого разу, тобто після першого прочитання чергового ряду дитина не зуміла відшукати потрібне слово, то дозволяється прочитати йому цей ряд ще раз, але в більш швидкому темпі. Якщо ж після першого прослуховування дитина зробила свій вибір, але цей вибір виявився неправильним, експериментатор фіксує помилку і читає наступний ряд.
Як тільки для пошуку потрібних слів дитині прочитані всі чотири ряди, - дослідник переходить до другого слова першого ряду і повторює цю процедуру до тих пір, поки дитина не зробить спроб відшукати всі слова з наступних рядів, що підходять до всіх слів з першого ряду.
Зауваження. Перед прочитанням другого і наступних рядів слів експериментатор повинен нагадати дитині знайдені слова, щоб він не забував сенс шуканих слів. Наприклад, якщо до початку прочитання четвертого ряду у відповідь на слово - стимул з першого ряду «велосипед» дитина вже зуміла відшукати в другому і в третьому рядах слова «літак» і «автомобіль», то перед початком читання йому четвертого ряду експериментатор повинен сказати дитині приблизно таке: «Отже, ми з тобою вже знайшли слова "велосипед", "літак" і "автомобіль", які мають загальний зміст. Пам'ятай про нього, коли я буду читати тобі наступний ряд слів, і як тільки ти в ньому почуєш таке ж за змістом слово, відразу ж скажи про це».
Оцінка результатів
Якщо дитина правильно знайшла значення від 40 до 50 слів, то вона у результаті отримує 10 балів.
Якщо дитині вдалося правильно відшукати значення від 30 до 40 слів, то їй нараховується 8-9 балів.
Якщо дитина змогла правильно знайти значення від 20 до 30 слів, то вона отримує 6-7 балів.
Якщо в ході експерименту дитина правильно об'єднала у групи від 10 до 20 слів, то його підсумковий показник у балах дорівнюватиме 4-5.
Нарешті, якщо дитині вдалося об'єднати за змістом менше ніж 10 слів, то її оцінка в балах буде становити не більше 3.
Висновки про рівень розвитку
10 балів - дуже високий.
8-9 балів - високий.
4-7 балів - середній.
0-3 бала - низький.
Література:
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3: Психодиагностика. Введение в научное психологическое исследование с элементами математической статистики. — с. 219 «Выяснение пассивного словарного запаса».
| |
Переглядів: 5026 | Коментарі: 2 | |
Всього коментарів: 0 | |