Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість Четвер, 28.03.2024


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика мови і мовлення

Методика "Визначення понять"
У цій методиці дитині пропонують наступні набори слів:
1. Велосипед, цвях, газета, парасолька, хутро, герой, гойдатися, з'єднувати, кусати, гострий.
2. Літак, кнопка, книжка, плащ, пір'я, друг, рухатися, об'єднувати, бити, тупий.
3. Автомобіль, шуруп, журнал, чоботи, луска, боягуз, бігти, зв'язувати, щипати, колючий.
4. Автобус, скріпка, лист, капелюх, пух, ябеда, крутитися, складати, штовхати, ріжучий.
5. Мотоцикл, прищіпка, афіша, черевики, шкура, ворог, спотикатися, збирати, ударяти, шорсткий.
 
Перед початком діагностики дитині пропонується наступна інструкція:
«Перед тобою кілька різних наборів слів. Уяви собі, що ти зустрілася з людиною, яка не знає значення жодного з цих слів. Ти повинна постаратися пояснити цій людині, що означає кожне слово, наприклад слово "велосипед". Як би ти пояснила це ?»
Далі дитині пропонується дати визначення послідовності слів, обраної навмання з п'яти запропонованих наборів, приміром, такий: автомобіль, цвях, газета, парасолька, луска, герой, пов'язувати, щипати, шорсткий, крутитися. За кожне правильно дане визначення слова дитина отримує по 1 балу. На те, щоб дати визначення кожного слова, відводиться по 30 сек. Якщо протягом цього часу дитина не змогла дати визначення запропонованого слова, то експериментатор залишає його і зачитує наступне по порядку слово.
 
Зауваження. 1. Діти можуть самі читати стимульні слова, якщо вміють це робити і якщо читання не викликає у них труднощів. У всіх інших випадках експериментатор сам читає дитині слова.
2. Перед тим як дитина спробує дати визначення слову, необхідно переконатися в тому, що він розуміє його. Це можна зробити за допомогою наступного питання: «Чи знаєш ти це слово?» Або «Чи розумієш ти сенс цього слова?» Якщо отриманий з боку дитини ствердну відповідь, та після цього експериментатор пропонує дитині самостійно дати визначення цього слова і засікає відводиться на це час.
3. Якщо запропоноване дитиною визначення слова виявилося не цілком точним, то за дане визначення дитина отримує проміжну оцінку - 0,5 бала. При абсолютно неточному визначенні - 0 балів.
 
Оцінка результатів
Максимальна кількість балів, яку може дитина отримати за виконання цього завдання, дорівнює 10, мінімальна - 0 . У результаті проведення експерименту підраховується сума балів, отриманих дитиною за визначення всіх 10 слів з ​​обраного набору. При повторному проведенні психодіагностики одного і того ж дитину за допомогою даної методики рекомендується користуватися різними наборами слів, так як раніше дані визначення можуть запам'ятовуватися і потім відтворюватися по пам'яті.
 
Висновки про рівень розвитку
10 балів - дуже високий.
8-9 балів - високий.
4-7 балів - середній.
2-3 бала - низький.
0-1 бал - дуже низький.
 
Література:    
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3:  Психодиагностика.  Введение  в  научное  психологическое исследование с элементами математической статистики. —  с. 217 «Определение понятий».
 
Категорія: Діагностика мови і мовлення | Додав: Admin (26.01.2014)
Переглядів: 6444 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: