Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість Середа, 27.11.2024


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика міжособистісних стосунків

Методика "Вибір в дії"

Мета методики - вивчення та оцінка міжособистісних відношень в групі дітей дошкільного віку. Дана методика є одним з дитячих варіантів соціометричної методики.

Завдання методики полягає в наступному: кожній дитині у досліджуваній групі дається по три привабливих, бажаних предметів. Це можуть бути іграшки, картинки, цукерки і т.п. Дитина отримує інструкцію наступного змісту: 
«Оцінити три предмети за ступенем їх привабливості, по тому, наскільки інші діти хотіли б їх мати у себе. На перше місце постав найбільш бажаний для дітей предмет, на друге - трохи менш бажаний, а на третє - що залишився. Тепер вибери зі своєї групи трьох дітей, яким ти хотів би подарувати ці предмети, назви їх і віддай їм ці предмети. Самий привабливий предмет ти повинен віддати тому, кого любиш більше всіх, трохи менш привабливий - тому, хто в тебе стоїть на другому місці, а останній - тому, кого по симпатіям до нього ти поставив би на третє місце». 
Після того, як всі діти роздадуть наявні у них предмети товаришам по групі, експериментатор визначає хто, скільки і які предмети отримав. 
Відповідно до кількості отриманих предметів визначається соціометричний статус дитини в групі при допомозі наступної формули: 
де С - статус дитини в групі, в системі взаємин з однолітками; К - кількість привабливих предметів, отриманих дитиною від товаришів по групі; п - кількість дітей в тестованої групі. 
Додаткові дані про кількість найбільш, середньо і найменш привабливих предметів, отриманих дитиною, позволяють судити про те, який ступінь близькості тих відносин, у котрих дана дитина перебуває з однолітками. Чим більше найбільш привабливих предметів отримав він у процесі експерименту, тим ближче його взаємини з однолітками. 
Підставою для висновків про статус дитини служать кількісні дані, тобто показник С. 
Замітка: Дана методика може дати достовірні результати, що відображають реальне положення дитини в групі однолітків, тільки в тому випадку, якщо в складі цієї групи не менше п'яти дітей.
 
Оцінка результатів 
10 балів - показник С дитини дорівнює 100%. 
8-9 балів - показник С знаходиться в межах від 80% до 99%. 
6-7 балів - показник С розташовується в інтервалі від 60% до 79%. 
4-5 балів - показник С знаходиться в межах від 40% до 59%. 
2-3 бали - показник З розташовується в межах від 20% до 39%. 
0-1 бал - показник С знаходиться в інтервалі від 0% до 19%. 
 
Висновки про рівень розвитку 
10 балів - дуже високий. 
8-9 балів - високий. 
4-7 балів - середній. 
2-3 бала - низький. 
0-1 бал - дуже низький. 
 
Література:    
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3:  Психодиагностика.  Введение  в  научное  психологическое исследование с элементами математической статистики. —  с. 147 «Выбор в действии».
 
Категорія: Діагностика міжособистісних стосунків | Додав: Admin (28.01.2014)
Переглядів: 8976 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: