Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість Четвер, 18.04.2024


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика міжособистісних стосунків

​Методика «Семантичний диференціал» (за Р.С. Немовим)
За допомогою даної методики визначається емоційно-особистісне ставлення людини до певної іншої людини, що є членом тієї ж самої соціальної групи, до якої входить досліджуваний.

Інструкція-завдання до методики:
«Виберіть двох осіб з вашої соціальної групи, яких ви добре знаєте і в яких відчуваєте різне, позитивне і негативне ставлення. Послідовно оцінюйте їх обох з допомогою наступних кількох противоположених пар емоційно-оцінних прикметників, обравши у кожному з пар місце, займане даною людиною, і зазначаючи хрестиком своє емоційне ставлення до нього. Якщо ваше ставлення до людини позитивне, то хрестик ставиться праворуч від середньої, нульової лінії; якщо ваше ставлення до нього негативне, то хрестик ставиться зліва від неї. В тому і в іншому випадку сила відносин виражається, відповідно, вибором потрібного позитивного чи негативного балу від 0 (найслабше емоційне ставлення) до 3 (найсильніше емоційне ставлення)». Пари протилежних емоційно-оцінних прикметників представлені нижче.
 
 
-3
-2
-1
0
+1
+2
+3
 
Поганий               Добрий
Неприємний               Приємний
Непривабливий               Привабливий
Непотрібний               Потрібний
Марний               Корисний
Небажаний               Бажаний
Неважливий               Важливий
Незначимий               Значимий
Несуттєвий               Суттєвий
Грубий               Мягкий

Оцінка результатів
Оцінки, дані по кожній шкалі (парі протилежних емоційно-оцінних прикметників), переводяться у бали відповідно до шкали, представленої у верхній частині малюнка. Якщо відмітка досліджуваного розташовується між двома пунктами шкали, то береться проміжне, дробове число балів. Далі обчислюється середня оцінка за всі десятьма шкалама семантичного диференціала. Вона і є кількісною характеристикою загального емоційного ставлення досліджуваного до тієї людини, до якого відносяться отримані оцінки. Ставлення вважається позитивним, якщо середня оцінка також позитивна; ставлення розглядається як негативне, якщо відповідна середня оцінка негативна. Сила емоційного ставлення, відповідно, відбивається в абсолютній величині отриманої середньої оцінки.

Список використаних джерел:
Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. — Кн. 3:  Психодиагностика.  Введение  в  научное  психологическое исследование с элементами математической статистики. — 640с. (с. 381)
 
Категорія: Діагностика міжособистісних стосунків | Додав: Admin (04.05.2015)
Переглядів: 5188 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: