Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість Середа, 27.11.2024


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Психодіагностика » Діагностика психічних станів і властивостей особистості

Методика визначення акцентуацій характеру (К. Леонгард) Частина 2

КОРОТКИЙ ОПИС АКЦЕНТУАЦІЙ ПО ЛЕОНГАРДУ

1. Демонстративний тип (Акцентуація - «Витіснення»).

Високі оцінки по цій шкалі говорять про підвищену здатність до витіснення, демонстративності поведінки. Характеризується підвищеною здатністю до витіснення, демонстративністю поведінки, жвавістю, рухливістю, легкістю у встановленні контактів. Схильний до фантазування, брехливості і удавання, спрямованим на прикрашання своєї персони, авантюризму, артистизму, до позерства. Їх рухає прагнення до лідерства, потреба у визнанні, спрага постійної уваги до своєї персони, жадоба влади, похвали; перспектива бути непоміченим обтяжує його. Він демонструє високу пристосованість до людей, емоційну лабільність (легку зміну настроїв) при відсутності дійсно глибоких почуттів, схильність до інтриг (при зовнішній м'якості манери спілкування). Відзначається безмежний егоцентризм, спрага захоплення, співчуття, шанування, здивування. Зазвичай похвала інших в його присутності викликає у нього особливо неприємні відчуття, він цього не виносить. Прагнення до компанії зазвичай пов'язане з потребою відчути себе лідером, зайняти виняткове становище. Самооцінка сильно далека від об'єктивності. Може дратувати своєю самовпевненістю і високими домаганнями, сам систематично провокує конфлікти, але при цьому активно захищається. Володіючи патологічною здатністю до витіснення, він може повністю забути те, про що він не бажає знати. Це розковує його у брехні. Зазвичай бреше з невинним обличчям, оскільки те, про що він говорить, в даний момент, для нього є правдою; мабуть, внутрішньо він не усвідомлює свою брехню, або ж усвідомлює дуже неглибоко, без помітних докорів сумління. Здатний захопити інших неординарністю мисленням і вчинками.


2. Педантичний тип (Акцентуація - «Ригідність»).

Високі оцінки говорять про ригідність, інертності психічних процесів, про довгі переживання травмуючих подій. Характеризується ригідністю, інертністю психічних процесів, важкі на підйом, довгим переживанням травмуючих подій. У конфлікти вступає рідко, виступаючи радше пасивною, ніж активною стороною. У той же час дуже сильно реагує на будь-який прояв порушення порядку. На службі веде себе як бюрократ, пред'являючи оточуючим багато формальних вимог. Пунктуальний, акуратний, особливу увагу приділяє чистоті і порядку, скрупульозний, добросовісний, схильний жорстко слідувати плану, у виконанні дій неквапливий, посидющий, орієнтований на високу якість роботи і особливу акуратність, схильний до частих самоперевірки, сумнівам у правильності виконаної роботи, бурчання, формалізму. З полюванням поступається лідерство іншим людям.


3. Застрягаючий, неврівноважений тип (Акцентуація - «паранойяльний»).

Основна риса цього типу - надмірна стійкість афекту зі схильністю до формування надцінних ідей. Його характеризує помірна товариськість, занудливість, схильність до моралі, неговіркий. Часто страждає від уявної несправедливості по відношенню до нього. У зв'язку з цим виявляє настороженість і недовірливість по відношенню до людей, чутливий до образ і відчаям, вразливий, підозрілий, відрізняється мстивістю, довго переживає те, що сталося, не здатний "легко відходити" від образ. Для нього характерна зарозумілість, часто виступає ініціатором конфліктів. Самовпевненість, жорсткість установок і поглядів, сильно розвинене честолюбство часто приводять до наполегливого підтримання своїх інтересів, які він відстоює з особливою енергійністю. Прагне досягти високих показників у будь-якій справі, за яке береться і проявляє велику наполегливість у досягненні своїх цілей. Основною рисою є схильність до афектів (правдолюбство, образливість, ревнощі, підозрілість), інертність в прояві афектів, в мисленні, в моториці.


4. Збудливий тип (Акцентуація - «Проективна»).

Таким людям властива підвищена імпульсивність, ослаблення контролю над потягами і обговореннями. Недостатня керованість, послаблення контролю над потягами і спонуканнями поєднуються у людей такого типу з владою фізіологічних потягів. Йому характерна підвищена імпульсивність, інстинктивність, грубість, занудство, похмурість, безглуздість, схильність до хамства і брехні, до суперечностей і конфліктів, в яких сам і є активною, провокуючою стороною. Дратівливий, запальний, часто змінює місце роботи, невживається в колективі. Відзначається низька контактність у спілкуванні, сповільненість вербальних і невербальних реакцій, ваговитість вчинків. Для нього ніяка праця не стає привабливою, працює лише в міру необхідності, виявляє таке ж небажання вчитися. Байдужий до майбутнього, цілком живе сьогоденням, бажаючи витягти з нього масу розваг. Підвищена імпульсивність або виникає реакція збудження гасяться з працею і можуть бути небезпечні для оточуючих. Він може бути владним, вибираючи для спілкування найбільш слабких.


5. Гіпертимний тип (Акцентуація - «гіпертимний»).

Високі оцінки говорять про постійний підвищений настрій в поєднанні з жагою до діяльності, високою активністю, заповзятливістю. Людей цього типу відрізняє велика рухливість, товариськість, балакучість, вираженість жестів, міміки, пантоміміки, надмірна самостійність, схильність до пустощів, брак почуття дистанції у відносинах з іншими. Часто спонтанно відхиляються від початкової теми в розмові. Скрізь вносять багато шуму, люблять компанії однолітків, прагнуть ними командувати. Вони майже завжди мають дуже гарний настрій, добре самопочуття, високий життєвий тонус, нерідко квітучий вигляд, хороший апетит, здоровий сон, схильність до переїдання і іншим радощів життя. Це люди з підвищеною самооцінкою, веселі, легковажні, поверхневі і разом з тим, ділові, винахідливі, блискучі співрозмовники; люди, які вміють розважати інших, енергійні, діяльні, ініціативні. Велике прагнення до самостійності може служити джерелом конфліктів. Їм характерні спалаху гніву, роздратування, особливо коли вони зустрічають сильну протидію, зазнають невдачі. Схильні до аморальних вчинків, підвищеної дратівливості, прожектерству. Відчувають недостатньо серйозне ставлення до своїх обов'язків. Вони важко переносять умови жорсткої дисципліни, монотонну діяльність, вимушена самотність.


6. Дистимічний тип (Акцентуація - «дистимічного (депресивна)»).

Цей тип є протилежним попередньому, характеризується зниженим настроєм, фіксацією на похмурих сторонах життя, ідеомоторної загальмованістю. Люди цього типу відрізняються серйозністю, навіть пригніченістю настрою, повільністю, слабкістю вольових зусиль. Для них характерне песимістичне ставлення до майбутнього, занижена самооцінка, а також низька контактність, небагатослівність в бесіді, навіть мовчазність. Такі люди є домогосподарками, індивідуалістами; суспільства, галасливої компанії зазвичай уникають, ведуть замкнутий спосіб життя. Часто похмурі, загальмовані, схильні фіксуватися на тіньових сторонах життя. Вони сумлінні, цінують тих, хто з ними дружить і готові їм підкоритися, мають загострене почуття справедливості, а також повільність мислення.

 

7. Тривожно-боязкий тип (Акцентуація - «Невротична»).

Основна риса - схильність до страхів, підвищена боязкість і полохливість, високий рівень тривожності. Людям такого типу властива низька контактність, монотонний настрій, боязкість, полохливість, невпевненість у собі. Діти тривожного типу часто бояться темряви, тварин, бояться залишатися одні. Вони цураються галасливих і жвавих однолітків, не люблять надмірно гучних ігор, переживають почуття страху і сором'язливості, важко переживають контрольні, іспити, перевірки. Часто соромляться відповідати перед класом. Охоче підкоряються опіки старших, нотації дорослих можуть викликати у них докори сумління, почуття провини, сльози, відчай. У них рано формується почуття обов'язку, відповідальності, високі моральні та етичні вимоги. Почуття власної неповноцінності намагаються замаскувати в самоствердженні через ті види діяльності, де вони можуть більшою мірою розкрити свої здібності. Властиві їм з дитинства образливість, чутливість, сором'язливість заважають зблизитися з тими, з ким хочеться, особливо слабкою ланкою є реакція на ставлення до них оточуючих. Непереносимість насмішок, підозри супроводжуються невмінням постояти за себе, відстояти правду при несправедливих звинуваченнях. Рідко вступають у конфлікти з оточуючими, граючи в них в основному пасивну роль, в конфліктних ситуаціях вони шукають підтримки і опори. Вони володіють дружелюбністю, самокритичністю, ретельністю. Внаслідок своєї беззахисності нерідко служать "козлами відпущення", мішенями для жартів.


8. Циклотимічний (афективно-лабільний) тип (Акцентуація - «Циклотимічний»).

Людям з високими оцінками за цією шкалою відповідає зміна гіпертимних і дистимічних фаз. Характеризується зміною гіпертимних і дистимних станів. Їм властиві часті періодичні зміни настрою, а також залежність від зовнішніх подій. Радісні події викликають у них картини гіпертими: жага діяльності, підвищена балакучість, стрибки ідей; сумні - пригніченість, сповільненість реакцій і мислення, так само часто змінюється їх манера спілкування з оточуючими людьми. У підлітковому віці можна виявити два варіанти циклотимічної акцентуації: типові і лабільні циклоїди. Типові циклоїди в дитинстві зазвичай справляють враження гіпертимних, але потім виявляється млявість, занепад сил, те що раніше давалося легко, тепер вимагає непомірних зусиль. Перш галасливі і жваві, вони стають млявими домосусідами, спостерігається падіння апетиту, безсоння, або навпаки, сонливість. На зауваження реагують роздратуванням, навіть грубістю і гнівом, в глибині душі, однак, впадаючи при цьому в зневіру, глибоку депресію, не виключені суїцидальні спроби. Вчаться нерівно, що трапилися упущення надолужують насилу, породжують в собі огиду до занять. У лабільних циклоїдів фази зміни настрою звичайно коротше, ніж у типових циклоїдів. "Погані" дні відзначаються більш насиченим поганим настроєм, ніж млявістю. У період підйому виражені бажання мати друзів, бути в компанії. Настрій впливає на самооцінку.


9. Афективно-екзальтований тип (Акцентуація - «Інтроетивна»).

Особам цього типу властивий великий діапазон емоційних станів, вони легко приходять в захват від радісних подій і в повний відчай від сумних. Яскрава риса цього типу - здатність насолоджуватися, захоплюватися а також - усміхненість, відчуття щастя, радості, насолоди. Ці почуття у них можуть часто виникати з причини, яка у інших не викликає великого підйому, вони легко приходять в захват від радісних подій і в повний відчай - від сумних. Їм властива висока контактність, балакучість, влюбливість. Такі люди часто сперечаються, але не доводять справи до відкритих конфліктів. У конфліктних ситуаціях вони бувають як активної, так і пасивною стороною. Вони прив'язані до друзів і близьких, альтруїстичні, мають відчуття співчуття, добрий смак, проявляють яскравість і щирість почуттів. Можуть бути панікерами, схильні миттєвим настроям, поривчасті, легко переходять від стану захвату до стану печалі, володіють лабільністю психіки.


10. Емотивний тип (Акцентуація - «Емоцентричність»).

Це чутливі і вразливі люди, відрізняються глибиною переживань в області тонких емоцій в духовному житті людини. Цей тип споріднений екзальтованого, але прояви його не настільки бурхливі. Для них характерно емоційність, чутливість, тривожність, балакучість, боязкість, глибокі реакції в області тонких почуттів. Найбільш сильно виражена риса - гуманність, співпереживання іншим людям або твариною, чуйність, сердечне співчуттям чужим успіхам. Вони вразливі, слізливі, будь-які життєві події сприймають серйозніше, ніж інші люди. Підлітки гостро реагують на сцени з фільмів, де будь-кому загрожує небезпека, сцена насильства може викликати у них сильне потрясіння, яке довго не забудеться і може порушити сон. Рідко вступають у конфлікти, образи носять в собі, не "відображають" назовні. Їм властиво загострене почуття обов'язку, старанність. Дбайливо ставляться до природи, люблять вирощувати рослини, доглядати за тваринами.

 
ПОВНИЙ ОПИС АКЦЕНТУАЦІЙ ПО ЛЕОНГАРДУ 
 
Опис акцентуацій будується за таким планом: номер акцентуації, її назва, назва типу за К. Леонгардом, загальний опис, опис рис особистості та характеру людини, привабливих з першого враження; опис «конфліктних» рис людини; вказівку ситуацій найбільш сприятливих і найбільш конфліктогенних для людини, що володіє описовою акцентуацією. Для стислості викладу, останні риси особистості позначаються (+) або (-) ситуації.

Гіпертимічні, гіпертимний тип:
Від слова «тимус» - настрій, фон який постійно підвищений. Це товариська, енергійна людина, хороший співрозмовник, часто міняє своє оточення, місце роботи; заповзятливий і захопливий. При різкому ступеню прояву даної акцентуації розвивається невроз гіпоманіакального стану, що характеризується надлишковим підвищеним настроєм, неприборканою жагою діяльності, підвищеною балакучістю з тенденцією постійно відволікатися від теми розмови. Завдяки підвищеній спразі діяльності даний тип легко досягає виробничих успіхів, вона ж стимулює у нього ініціативу, постійно штовхає на пошук нового. Однак якщо цей темперамент виражений дуже яскраво, то позитивний прогноз знімається бо така людина легко проходить повз подій, до яких слід поставитися серйозно. У нього постійно спостерігаються порушення етичних норм, оскільки в певні моменти він як би втрачає здатність до каяття і почуття обов'язку. У патології - невроз нав'язливих ідей.
(+): Товариськість, енергійність, оптимізм, ініціативність, легке відношення до життєвих проблем, ерудованість.
(-): Імпульсивність, необдуманість поведінки, висловлювань, необов'язковість, лінивість, легковажність, дратівливість, схильність до позі і фразі.
Особливості спілкування і поведінки:
Надмірно піднесений настрій, завжди веселий і балакучий, дуже енергійний, самостійний, прагне до лідерства, ризиковий авантюр, не реагує на зауваження, ігнорує покарання, втрачає грань недозволеного, відсутня самокритичність необхідного стримано ставитися до його необґрунтованого оптимізму і переоцінці своїх можливостей. Енергія підчас направляється на вживання спиртного, наркотиків, безладне статеве життя.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Енергійність, жага діяльності, ініціативність, почуття нового, оптимізм.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Легковажність, схильність до аморальних вчинків, несерйозне ставлення до обов'язків, дратівливість у колі близьких людей.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Протипоказані монотонність, самотність, умови жорсткої дисципліни, постійні моралі можуть викликати гнів. Часто бувають випадки захворювання маніакально-депресивним психозом.
Бажана діяльність:
Робота пов'язана з постійним спілкуванням; організаторська діяльність, постачальник, служба побуту, спорт, театр. Схильність до зміни професій, місця роботи.
 
Проективний, збудливий тип:
Від несвідомого і свідомого перенесення власного стану зовні поведінка таких людей іноді непередбачувана і некерована. Це виражається в тому, що вирішальним для образу життя і поведінки такої людини не є розсудливість, що не логічне зважування своїх вчинків, а потяги, інстинкти, неконтрольовані спонукання. Те, що підказуються розумом, не береться до уваги. При підвищеній реакції цього типу, в патології розвивається епілептоїдна психопатія. У гніві можуть відбуватися вчинки, про які потім висловлюється жаль, контроль за своєю поведінкою взагалі ослаблений внаслідок захопленості небудь-якою думкою, а ідеями. Патологічна імпульсивність такого характеру виявляється в потягах у вузькому сенсі цього слова. Збудливість особистості їдять і п'ють все підряд, без розбору, багато з них стають хронічними алкоголіками. Патологічний розвиток збудливої акцентуації призводить до злочинної діяльності; у чоловіків це найчастіше пов'язане з грубими актами насильства, у жінок - з крадіжками і проституцією.
(+): Енергійність, діловитість, ініціативність, домовитись, хазяйновитість, сумлінність, любов до дітей, тварин.
(-): Дратівливість, схильність до гніву, нетерпимість до протиріччя і самостійності інших, здатність «підняти руку», нестримність в захопленнях.
Особливості спілкування і поведінки:
Підвищена дратівливість, нестриманість, агресивність, похмурість, «занудливість», але можливі улесливість, послужливість (як маскування). Схильність до хамства, нецензурної лайки або мовчазності, сповільненості в бесіді. Активно і часто конфліктує, не уникає сварок з начальством, неуживчива в колективі, в сім'ї деспотичний і жорстокий.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Поза нападами гніву - сумлінний, акуратний, любить дітей.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Дратівливість, запальність, неадекватні спалахи гніву і люті з рукоприкладством, жорстокість, послаблений контроль над потягами.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Схильність до конфліктів з незначних приводів; схильність до невротичних зривів і психопатії правопорушень (аморальна поведінка, зловживання алкоголем, асоціальні вчинки).
Бажана діяльність:
Фізична праця, атлетичні види спорту. Через нелагідності часто змінює місце роботи. Рекомендується розвивати витримку і самоконтроль.
 
Емоцентричний, емотивний тип:
Емоції домінують у змісті мотивації поведінки, - будь-яка подія, свій внесок у нього переживаються надзвичайно глибоко і тривало; можлива витонченість почуттів, схильність до співчуття і емпатійності, м'якість, співчутливість, альтруїзм, бажання допомогти справою. Особлива чутливість цієї натури веде до того, що душевні потрясіння роблять на таких людей хворобливо глибокий вплив і викликають реактивну депресію, іноді, коли це досягає патологічного ступеня, можливі спроби самогубства. Тяжкість пережитої депресії у цього типу завжди відповідає тяжкості викликаних її події, переживання. У них відсутня схильність до депресивних реакцій.
(+): Добросердя, емоційність, старанність, почуття обов'язку, доброзичливість і тактовність.
(-): Крайня вразливість, потреба в особливому стилі відносин, всепрощенство, невміння побачити головне, входження в деталі.
Особливості спілкування і поведінки:
Надмірна чутливість. Ранимість, глибоко переживає найменші неприємності, надмірно чутливий до зауважень, невдач, тому в нього частіше сумний настрій. Віддає перевагу вузькому колу друзів і близьких, які здатні розуміти його з півслова. Рідко вступає в конфлікти, грає в них пасивну роль. Образи не вихлюпує назовні.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Альтруїзм, співчуття, жалісливість, радість чужим успіхам. Виконавець з високим почуттям обов'язку. Хороший сім'янин.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Крайня чутливість, сльозливість. Може провокувати напади невихованих або дратівливих людей.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Конфлікти з близькою людиною, смерть або хвороба рідних сприймається трагічно. Протипоказана несправедливість, хамство, перебування в оточенні грубих людей. Схильний до невротичної депресії, інфаркту, гіпертонії.
Бажана діяльність:
Сфера мистецтв, медицина, виховання дітей, догляд за тваринами, рослинами.
 
Дистемічна депресивна; дистемічний тип:
Переважно занижений настрій, властиве тихим, песимістичним людям, іноді просто плекають негативні переживання подій і апатичне ставлення до них. При різкому прояві характеризується як субдепресії. Події, приголомшливі цю особистість понад глибоко, можуть довести її до стану реактивної депресії. Субдепресивний характер тісно пов'язаний з депресивним психічним захворюванням. При помірному розвитку цей характер часто відповідає психічної нормі. 
(+): Серйозність, відповідальність, сумлінність, пунктуальність, почуття справедливості.
(-): Інертність, сповільненість, пасивність, песимізм, відлюдництво, невміння радіти разом з оточуючими, підтримувати групу.
Особливості спілкування і поведінки:
Постійно занижений настрій, смуток, замкнутість, небагатослівність песимістичність, тяготиться гучним суспільством, з товаришами по службі близько не сходиться. У конфлікти вступає рідко, частіше є в них пасивною стороною. Цінує тих, хто дружить з ним і схильний йому підкорятися.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Серйозність, висока моральність, сумлінність, справедливість.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Пасивність, песимізм, смуток, сповільненість мислення, «відрив від колективу».
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Ситуації, що вимагають бурхливої діяльності, зміна звичного способу життя - протипоказані. Схильність до невротичної депресії.
Бажана діяльність:
Робота не вимагає широкого кола спілкування.
 
Невротична, невротичний; тривожно-боязкий тип: (психастенік)
Тип з підвищеною схильністю до страхів, частіше зустрічається у дітей і у жінок. Навіть незначні події, що порушують сформований порядок відносин, викликають фобічні переживання. Самооцінка знижена, а оцінка інших людей завищена. Постійне прагнення до спокійної обстановки обертається «висмоктуванням з пальця» приводів для занепокоєння. Такі люди є «козлами відпущення» або по іншому «об'єктами (мішенями) для насмішок». При різких проявах даної акцентуації виділяється боязкість, покірність, приниженість. Часом до цього додається лякливість яка може бути рефлекторним проявом або реакцією на раптовий страх. Чим яскравіше в даному випадку виражена лякливість тим більш ймовірна супроводжуюча її збудливість автономної нервової системи, підсилює соматичну реакцію страху. У патології - конституціональна тривожність.
(+): Обов'язковість, вразливість, самокритичність, емоційність, зацікавленість, дружелюбність, надійність і сталість уподобань.
(-): Тенденція «прилипати» до обставин і людей, невміння дати відсіч, розгубленість перед новим, безініціативність, несамостійність, мовчазна згода на несправедливе, але зате звичний плин подій.
Особливості спілкування і поведінки:
Занижений фон настрою, побоювання за себе, близьких, боязкість, невпевненість у собі, крайня нерішучість, довго переживає невдачу, сумнівається у своїх діях. Рідко вступає в конфлікти, грає в них пасивну роль.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Дружелюбність, самокритичність, старанність.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Боязкість, помисливість, внаслідок своєї беззахисності служить підчас мішенню для жартів, «козел відпущення».
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Ситуація страху, погрози, покарання, глузувань, несправедливих звинувачень - протипоказані. Схильність до психастенії.
Бажана діяльність:
Не можна бути керівником, приймати відповідальні рішення, так як буде нескінченно зважувати, переживати, а рішення прийняти не зможе.
 
Афективно-екзальтований тип, інтроективна акцентуація:
Відсутність півтонів в емоціях і почуттях, і швидкий перехід від «світової скорботи» до «безхмарному щастю», причому цілком щиро переживаючи все полярні відносини, незалежно від їх порядку і думок оточуючих людей. З боку така поведінка сприймається як «поза», але, наприклад, глибока релігійність або пристрасть до мистецтва таких людей виключають припущення про їх удаванні. Коли за ступенем вираженості він наближається до психопатії, то його можна назвати характером тривоги і щастя або психозом тривоги і щастя. У патології - можливий релігійний екстаз.
(+): Емоційність, виразність оцінок і дій.
(-): Нестриманість почуттів, гнівливість або сльозливість, егоїзм.
Особливості спілкування і поведінки:
Дуже мінливий настрій, емоції яскраво виражені, підвищена відволікання на зовнішні події, балакучість, влюбливість.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Альтруїзм, почуття жалю, художній смак, артистичне обдарування, яскравість почуттів, прив'язаний до друзів.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Надмірна вразливість, патетичність, панікерство, схильність розпачу.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Невдачі, сумні події сприймаються трагічно. Схильність до невротичної депресії.
Бажана діяльність:
Робота, що не вимагає широкого кола спілкування, інтереси до теоретичних наук, філософських роздумів, колекціонування, шахів, музиці, фантастиці.
 
Циклотимічний, афективно-лабільний тип:
Постійна нестійкість настрою, прихильність та емоційність; Здатність сьогодні бути привітним, завтра - облити холодом або взагалі зробити вигляд, що люди йому незнайомі. Причина такої поведінки корениться в зміні фаз самопочуття від гіпертимії до дистимії і назад. Паралеллю для даного виду акцентуації, при її надмірному розвитку є маніакально-депресивний психоз, що характеризується так само розгойдуванням від одного полюса до іншого від гіпертимії до дистимії в їх крайніх проявах психіатричного характеру. Проте парадоксальним для даного виду акцентуації є те, що у окремих особистостей накладення один на одного психопатій, властивих гіпер і дистимічних проявам веде до вирівнювання характеру і може дати норму - це явище називається взаємокомпенсацію і зумовлює виникнення синтоного темпераменту, що характеризується постійно рівним, нейтральним настроєм.
(+): Нестандартне ставлення до світу, поєднання серйозності і романтичності.
(-): Заглибленість у свій внутрішній світ, суб'єктивність оцінок
Особливості спілкування і поведінки:
Товариськість циклічно змінюється (висока в період підвищеного настрою і низька в період пригніченості).
Риси, привабливі для співрозмовників:
У період підйому настрою проявляють себе як люди з гіпертимною акцентуацією, в період спаду загострено сприймають неприємності, аж до самогубства. Бувають випадки маніакальнодепресивного психозу.
Бажана діяльність:
Інтереси залежать від циклу настрою. Схильні до розчарування в професії, зміну місця роботи.
 
Паранойяльний, застрягаючий, нестійкий тип:
Іноді називається «неврівноваженим», що спотворює його сутність складається з стійкості афектів, які є його основою і, в той же самий час, - в їх спонтанності, що призводить до нестійкої поведінки, що визначається то одним то іншим «застряганням». Якщо складається система «застрягання», то людина стає «борцем за ідею, за правду, за честь і помста». При патологічному розвитку даної акцентуації в першу чергу у особистості розвиваються егоїстичні афекти, найбільш сильно проявляються тоді, коли порушені його особисті інтереси. В області психіатрії така патологія в першу чергу характеризується розвитком надцінних або навіть маячних, параноїчних ідей. Поза психіатрії такого роду розвитку майже манерного порядку видно в першу чергу у зв'язку з ревнощами. Стан афекту у даного типу акцентуації при його високому прояві може призвести до розвитку експансивно-параноічного психозу, що характеризується серед інших особливостей і прагненням до досягнення надцінних ідей, цілком оволодівають свідомістю людини. При помірному розвитку даної акцентуації, вона може принести користь, так як змушує дану людину домагатися поваги і авторитету у оточуючих шляхом досягнення позитивних результатів у діяльності (честолюбних), досягнення високих показників у будь-якому виді діяльності. У патології паранояльний психопат.
(+): Принциповість, непохитність, стриманість, хазяйновитість, почуття ідеї і боргу, самопожертву.
(-): Спонтанність прихильностей і образ, підозрілість, мстивість, самовпевненість, непомірні вимоги до оточуючих.
Особливості спілкування і поведінки:
Застрягає на своїх почуттях, думках, не може забути образ, «зводить рахунки», службова та побутова незговірливість, схильність до затяжних чварам, у конфліктах найчастіше буває активною стороною. Чітко визначено коло ворогів і друзів. Проявляє владолюбство - занудливість наставників.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Прагнення домогтися високих показників у будь-якій справі, прояв високих вимог до себе, жага справедливості, принциповість, міцні стійкі погляди.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Образливість, підозрілість, мстивість, честолюбство, самовпевненість, ревнивість, роздуте до фанатизму почуття справедливості.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Зачеплене самолюбство, несправедлива образа, перешкода до досягнення честолюбних цілей, ситуація ревнивості здатна викликати марення переслідування, ревнивості і так далі.
Бажана діяльність:
Робота, яка дає відчуття незалежності і можливість проявити себе. Необхідно розвивати гнучкість, навіть забудькуватість.

Ригідна, педантичний тип:
Гіпертрофія впорядкованості внутрішнього і зовнішнього, акуратність і сумлінність, пунктуальне виконання завдань, що допускає, однак, нехтування ними, якщо якісно і в строк вони об'єктивно нездійсненні. Він «тягне» з рішенням навіть тоді, коли стадія попереднього обдумування остаточно завершена. Він хоче, перш ніж почати діяти, ще і ще раз переконатися, що найкраще рішення знайти просто неможливо, що більш вдалих варіантів не існує. Сумніви завжди домінують над ним, а це гальмує його дії. Все це може привести до розвитку у нього неврозу нав'язливих станів, що характеризується сильним страхом, що змушує бачити в дріб'язковій обставині зловісну загрозу.
Однак поштовхом до розвитку різного роду неврозів у даного типу можуть бути не тільки внутрішні обставини, а й зовнішні. Так у даного типу може розвинутися іпохондричний невроз на ґрунті медичних проблем, а саме з зв'язку з медичним обстеженням, консультаціями, приписами; хворий починає коливатися між надією і побоюваннями, і в кінцевому підсумку - з'являється патологічний страх перед тяжким захворюванням. За відсутності неврозів педантичність завдає шкоди особистості тільки тоді, коли вона набуває хворобливий характер. При середній вираженості даної акцентуації негативні риси не проявляються і в цьому випадку часто позначаються переваги, пов'язані з тенденцією до грунтовності, чіткості та завершеності, за винятком випадків доручення високо відповідальних завдань. У патології - епілептоїдна психопатія.
(+): Обов'язковість, рівний настрій, надійність, порядність.
(-): «Занудливість», буквоїдство, формалізм, непотрібна прискіплива перевірка себе та інших, нерішучість у невизначених ситуаціях.
Особливості спілкування і поведінки:
Виражена занудливість у вигляді «переживання» подробиць на службі здатні замучити відвідувачів формальними вимогами, виснажуючи домашніх надмірної акуратністю.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Сумлінність, акуратність, серйозність, надійність у справах і в почуттях, рівний настрій.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Формалізм, «крутійство», «занудливість», прагнення перекласти ухвалення важливого рішення на інших.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Ситуація особистої відповідальності за важливу справу, недооцінка їх заслуг, схильність до нав’язливості, психастенія.
Бажана діяльність:
Професії не пов'язані з великою відповідальністю, краща «паперова» робота, не схильні змінювати місце роботи.
 
Акцентуація витіснення, демонстративний тип: (істерик)
Людина в масці свого співрозмовника, людина-дзеркало для інших в силу підвищеної здатності до емпатії і самозречення від можливості мати більшу постійність свого внутрішнього світу. Здатний до самообмани. Володіє феноменальною здатністю до витіснення - людина може в певний момент і навіть на тривалий час витіснити з пам'яті знання про події, які не можуть бути йому невідомі. Він може зовсім «забути» про те, чого не бажає знати, він здатний брехати, взагалі не усвідомлюючи, що бреше. Він бреше з невинним виразом обличчя, говорить з співрозмовником дружелюбно, просто і правдиво. Це пояснюється тим, що запекла брехня для істерика в момент спілкування стає істиною. Ці люди вельми стурбовані враженням, яке вони виробляють, однак обміркувати лінію поведінки заздалегідь вони не здатні. Вони хитрі на вигадку, але цю хитрість легко викрити, так як, прагнучи до мети, такі люди без розбору користуються будь-якими засобами. У патології - нестримна брехливість.
(+): Емоційність, розкутість, здатність захопити, акторські дані, яскравість вираження почуттів.
Егоїзм в масці участі, фантазерство, нещирість, здатність ухилятися від вирішення нагальних питань, йти у хворобу.
Особливості спілкування і поведінки:
Виражене прагнення бути в центрі уваги і домагатися своїх цілей за всяку ціну: сльози, непритомність, скандали, хвороби, хвастощі, наряди, незвичайне захоплення, брехня. Легко забувають про свої погані вчинки. Поведінка залежить від людини, з яким має справу, висока пристосовність до людей.
Риси, привабливі для співрозмовників:
Ввічливість, завзятість, цілеспрямованість, акторське обдарування, здатність захопити інших, неординарність.
Риси, що відштовхують, що сприяють конфлікту:
Егоїзм, неприборканість вчинків, брехливість, хвалькуватість, ухиляння від роботи, схильність "хворіти" в найвідповідальніші і важкі моменти. Схильність до інтриг, самовпевненості і високим домаганням. Провокують конфлікти, при цьому активно захищаються.
Ситуації в яких можливий конфлікт:
Ситуації ущемлення інтересів, недооцінка заслуг, повалення з п'єдесталу - викликають істеричні реакції. Схильність до істерії. Замкнуте коло спілкування, одноманітна робота - пригнічує.
Бажана діяльність:
Сприятлива робота з постійно мінливими короткочасними контактами.
 
Психічні відхилення особистості.
Конструктивно-депресивні:
Йдеться про людей з постійно заниженим настроєм, для них життя здається безглуздим, у всьому вони відшукують негативні моменти, тільки похмурі сторони. Вони надзвичайно чутливі до всяких неприємностей, дуже гостро реагують на них у всьому і завжди винять тільки себе. Їм здається, що оточуючі дивляться на них з висока, через це замикаються в собі. Зовні вічно похмурі, сумні, незадоволені і небалакучі. У зовнішніх проявах в рухах, міміці видно сліди якогось гальмування, опущені риси обличчя, безсило повисли руки, повільна хода, скупі мляві жести. Швидка стомлюваність. Інтелект у них зазвичай досить високий. Нерідко життєвий шлях цих людей передчасно обривається самогубством до якого вони готові в будь-яку хвилину життя. У ряді випадків час від часу розвиваються психотичні спалахи або маніакальні або депресивні. За цієї похмурої зовнішністю жевріє велика доброта, чуйність і здатність розуміти душевні руху інших людей; в тісному колі близьких, оточені атмосферою співчуття і любові, вони змінюються: стають веселими, привітними, балакучими, навіть жартівниками і гумористами.

Конституціонально-збуджені:
Ця група психопатів представляє полярну протилежність раніше описаної. Особливістю цієї групи психопатів є те, що при слабкій вираженості вони вважаються практично здоровими. Вони зачаровують своєю дотепністю, їх обіцянкам неможна вірити, не терплять заперечень проти висловлюваних ними думок, однак дозволяють собі глузування над іншими дуже боляче зачіпають співрозмовника. По властивому їм легковажності вони просто не помічають кордонів моралі легко йдуть на протизаконні дії - це аферисти, великі шахраї. Сильно розвинена схильність до брехні і хвастощів, надмірно розвинену уяву і фантазії. У своїй крайності вони можуть стати нестерпними сперечальниками знаючими на їх думку все більше і краще за інших. Будь-яке заперечення викликає у них спалахи гніву. У боротьбі за свої ідеї та права зазвичай не зупиняються ні перед чим. Виведені з себе ведуть себе зухвало грубо, обсипають оточуючих і особливо суперників лайкою, не рахуються до вимог закону. Зовні вони схильні до повноти, володіють м'якими рисами обличчя, надмірним апетитом, жвавій і виразною мімікою.
 
Циклотиміки:
Особи з багаторазової хвилеподібною зміною збудження і депресії. Залежно від стану їм властиві риси першої та другої груп психопатів, проте в обох крайнощах у них можна помітити риси як смутку так і радості.

Емотивно-лабільні:
Емоційно нестійкі психопати. Ця нестійкість надає їх характеру і поведінці відбиток чогось тендітного, дитячого і наївного, чому сприяє їх більша сугестивність. Найменша неприємність може затьмарити їх душевне розташування, вернути їх у стан зневіри, але варто такому суб'єкту повідомити яку-небудь цікаву новину або трохи полестити його самолюбству, як він вже розквітає, робиться життєрадісним і бадьорим. На зміну настрою у них діє буквально все від поганої погоди до випадково сказаного поганого слова. У стані тужливого гноблення здатні на спалахи гніву. Мають патологічну реакцію на психотравмуючі ситуації.
 
Астеніки:
Як форма психопатії являє собою суміш дратівливості і слабкості нервової системи і психіки. Ці властивості вроджені і постійні. Це неврастеніки основними рисами яких є надмірна психічна збудливість, дратівливість, швидка виснаженість і стомлюваність. Характерні постійні скарги на неприємні відчуття в різних частинах тіла. Порушення діяльності серця, шлунково-кишкового апарату, головні болі, безсоння вночі і сонливість вдень, поганий апетит і статева слабкість. Вкрай ранимі і схильні до постійних переживань, вони падають в обморок від одного вигляду крові. Боязкі і малопомітні в суспільстві, такі люди як правило стають тиранами будинку, зриваючи на близьких свої невдачі, страхи і прикрості в крайніх випадках це проявляється в гніві перехідному в нестримну лють.

Психастеніки:
Основними їх рисами є крайня нерішучість, боязкість і постійна схильність до сумнівів. Можлива небезпека або неприємність більш страшна цій людині, ніж безпосередньо існуюча. Будучи надзвичайно боязким він самостійно не почне ні якої справи якщо немає тиску із зовні. Все це приводить його до того, щоб постійно шукати підтримку у оточуючих. Він не вміє обходитися без сторонньої допомоги. Зовні це сором'язливий і конфузливий чоловік.

Шизоїди:
За своїми характеристиками і конституційним особливостям ближчі до шизофреників. Від такої людини не знаєш чого чекати. Зовні на себе звертає увагу на себе відсутністю природності, гармонійності. Зазвичай вони тугорухомі і вуглуваті або в іншої крайності кидається в очі їх химерність і манірність. Особливо своєрідна їх хода вони або ходять не згинаючи колін або як ніби підстрибуючи, або волочать ноги. Впадає в очі невідповідність між змістом промови, інтонацією та супроводжуючими її мімікою і жестами. Шизоїди вперті й негативістичні. Значною мірою вони схильні до дивацтв і ексцентричних вчинків інший раз удаваним безглуздими витівками. Загалом це холодні натури, схильні до надзвичайної жорстокості не з прагнення до заподіяння мук, а з байдужості до чужого страждання.

Мрійники:
Зазвичай тонко відчувають легко ранимі суб'єкти зі слабкою волею погано переносять реалії жорстокого життя. Часто-густо це люди з підвищеною самооцінкою, незадоволені займаним становищем у житті, не здатні боротися. Мляві, ледачі, вони з презирством ставляться до виконання обов'язків, що накладаються на них суспільством або роботою. При будь-якій можливості йдуть у світ своїх фантазій. Головною темою їхніх фантазій є реалізація їх бажань. Вони хороші наслідувачі у своїх мріях.

Параноїки:
Основна властивість цих людей створення надцінних ідей у владі, яких вони потім виявляються і які впливають на всю їх поведінку. Як правило, найважливішою такою надцінною ідеєю для них стає думка про його власну значущість. Основними рисами особистості параноїків є дуже великий егоїзм, постійне самовдоволення і надмірна зарозумілість. Для параноїків будь-яка людина яка незгідна з їх думкою просто дурна людина, а в гіршому випадку - його особистий ворог. Найчастіше параноїки ідейні борці. У спілкуванні з іншими вони незлагідні, агресивні обороняючись вони завжди переходять в напад. У кожному вчинку, кожної дрібниці вони бачать образи їх особистості. Бачучи причину своїх нещасть в тих чи інших певних особистостях , параноїк вважає за необхідне боргом своєї честі - мстити; він злопам'ятний, не прощає, не забуває жодної образи жодної дрібниці.

Фанатики:
Як і параноїки це люди надцінних ідей. Основу їх діяльності становлять не самі ідеї а їх втілення в життя. Будь-які їхні ідеї побудовані не на логіці, а на вірі. Для фанатиків навколишні їх люди є лише знаряддям для досягнення своєї мети. Людське горе їх не чіпає, і з цього їх основна властивість це холодна розважлива жорстокість. Переконанням вони не піддаються тим більше, чим більш ці переконання розходяться з їх ідеєю. Не рідко саме фанатики є організаторами бузувірських справ і жахливих злочинів: самокатування, тортури, мучениками, вбивства.

Епілептоїдні психопати:
Найхарактерніші якості, крайня дратівливість, що доходить до нападів нестримної люті розлади настрою з проявом туги, страху, гніву, явно виражені моральні дефекти і зокрема антисоціальні установки. Їхні взаємини з оточуючими носять часто кілька неприємний, погано приховуваний злісний відтінок, на тлі якого час від часу розвиваються спалахи гніву, що ведуть до насильницьких дій. Приводів для зіткнення у них з оточуючими багато, але навіть тоді коли їх немає вони можуть їх придумати самі. Пристрасні і нестримні вони ні в чому не знають міри, серед них багато бродяг, алкоголіків, азартних гравців, статевих психопатів тобто сексуальних збоченців.

Істерики:
Найчастіше дегенеративні істерики. Головна особливість - прагнення звернути на себе увагу оточуючих у що б то не стало. Відсутність об'єктивності як по відношенню до себе так і по відношенню до оточуючих. Іншими словами прагнення здаватися більше ніж він є насправді. У зовнішньому вигляді звертає на себе увагу театральністю, брехливістю, демонстративністю. При першому знайомстві багато істерики здаються чарівними: вони можуть бути м'якими і вкрадливими. Кожен вчинок, кожен жест, кожен рух розраховані на глядача, на ефект. Часто розігрують з себе скривджених і нещасних, в цій ситуації розігруються сцени крайнього відчаю робляться театральні спроби на самогубство, розраховані таким чином щоб останнє завідомо не могло вдатися.

Патологічні брехуни:
Їм властиво привертати до себе увагу, але це поєднується з надмірно збудливою і багатою фантазією супроводжуваною вираженими моральними дефектами. Швидко зав'язуючи знайомства, вони добре пристосовуються до людей і легко входять до них у довіру. Їм чуже почуття обов'язку, і люблять вони тільки самих себе. Брешуть вони художньо, майстерно, самі захоплюються своєю брехнею і майже забуваючи, що це брехня. Часто вони брешуть абсолютно без приводу. Серед таких людей багато аферистів, шарлатанів, шахраїв підроблюють документи, шулерів, багато дрібних вуличних шахраїв, виманюють у довірливих людей цінності.

Нестійкі психопати:
Це слабохарактерні душевно неглибокі люди, легко потрапляють під вплив середовища, особливо дурного. Вони швидко спиваються, стають картярами. Знаходять собі щастя у вині, наркотиках, під впливом яких стають невпізнанними людьми - стають грубими, зухвалими, некерованими, безсердечними. Корисними членами суспільства вони можуть стати тільки в умовах постійної опіки, організованого середовища, під тиском суворого життєвого укладу.

Антисоціальні психопати:
Або морально схиблені помішані люди характеризуються ураженням емоційної сфери. Головна особливість - різко виражені моральні дефекти. У них немає ні честі, ні сорому, ні совісті. Майже завжди вони брехливі для маскування своїх інстинктів і намірів, ліниві. З дитинства вони жорстокі, грубі і брехливі. Виявляють себе мучителями тварин і взагалі всіх, хто слабший них або беззахисний. Вони здатні через дрібницю почати бити скло, посуд, меблі, лаятись базарною лайкою все це з бажання досадити оточуючим. Часто вони живлять важку злісну ненависть і жагу помсти до тих людей які прагнуть стримувати їх, заганяти в певні рамки або виявляти до них строгість в таких випадках справа може дійти до вбивства. Це природжені злочинці так як злочин для них той вид діяльності який найбільш відповідає їх нахилам.

Конституціонально - дурні:
Це вроджені обмежені люди, нерозумні без усякого кордону серед них переважна більшість ідіотів і олігофренів. Вони вкрай схильні до навіювань, постійно готові підкоритися більшості. Вони, як правило можуть і вміють більше, ніж знають в результаті чого в простому житті виявляються більш пристосовані ніж розумні люди.

Висновок за психопатіям:
У нерізко вираженій формі ті чи інші прояви психопатій різного виду притаманні майже всім нормальним людям. Примітною, що чим яскравіша особистість, чим сильніше виражена індивідуальність, тим яскравіше стають і властиві їй психопатичні риси. Саме з цього серед високообдарованих людей, з багато розвиненим емоційним життям і легко збудливою фантазією кількість безперечних психопатів виявляється досить значним.
 
Список джерел
1) Crocker L., James A. Introduction to classical and modern test theory.— Florida: Florida Univ. Press, 1986.
2) Елисеев О. П. Конструктивная типология и психодиагностика личности.— Псков: Изд-во Псковского обл. Ин-та усовершенствования учителей, 1994.
3) Клайн П. Справочное руководство по конструированию тестов. Введение в психометрическое проектирование.— Киев, 1994.
4) Общая психодиагностика / Под ред. А. А. Бодалева, В. В. Столина.— М.: Изд-во МГУ, 1987.
5) Бурлачук Л. Ф. О дилетантстве в психологической диагностике // Вопр. психол.— 1993.— № 5.— С. 116.
6) Бурлачук Л. Ф., Духневич В. Н. Акцентуации личности: что диагностируем? // Вопр. психол.— 1998.— № 2.— С. 136-143.

 

Частина 2

 

Категорія: Діагностика психічних станів і властивостей особистості | Додав: Admin (20.09.2014)
Переглядів: 24838 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: