Психодіагностика » Діагностика психічних станів і властивостей особистості |
ОПИС
Особистісний опитувальник для визначення типу акцентуації був розроблений Г. Шмішеком (Schmieschek Fragebogen) на основі концепції К. Леонгарда і вперше опублікований в 1970 р. З його допомогою виявляються наступні десять типів акцентуації: гіпертимність, збудливість, емотивність, дистимія (депресивність), невротичність (тривожно-боязка акцентуація), інтроективна (афективно-екзальтована) акцентуація, циклотимічна (афективно-лабільна) акцентуація, застрягаючий (паранойяльна акцентуація), педантизм (ригідна акцентуація) і демонстративність.
У СНД опитувальник Г. Шмішека відомий досить давно (його текст наводиться в кінці цієї статті). Він широко використовується в психодіагностичних дослідженнях, незважаючи на те, що результати його застосування за кордоном виявилися малозадовільними. Так, ставиться під сумнів валідність опитувальника при обстеженні хворих неврозами. Є відомості про те, що сам автор опитувальника неодноразово вказував на проблеми його валідизації. У російськомовних роботах, пов'язаних із застосуванням опитувальника Г. Шмішека, нам не вдалося виявити будь-яких даних про його валідність та надійність. Нарешті, не представляється можливим визначення того, яким варіантом перекладу опитувальника скористався той чи інший дослідник, що публікує отримані з його допомогою результати (нами було виявлено п'ять варіантів перекладу, однак є всі підстави вважати, що їх значно більше).
Поряд з існуванням (і використанням!) різних безіменних перекладів, психологи-практики нерідко користуються і різними «ключами», помилки в яких зустрічаються в більшості книг з психологічного тестування. На жаль, треба визнати, що в роботі психологів-практиків все ще зберігається дилетантський підхід до психодіагностичному інструментарію.
Серйозною проблемою є і відсутність нормативних даних для різних вибірок, а пропонований автором опитувальника спосіб нормування шкал не представляється коректним. Справа в тому, що множення «сирого» бала на деякий довільний коефіцієнт (2, 3, 4 або 6, в залежності від числа пунктів) наводить оцінки за різними шкалами до єдиного діапазону значень від 0 до 24. Така вельми штучна стандартизація створює лише ілюзію порівнянності балів за різними шкалами, а вибір кордону значимого відхилення від типового взагалі нічим не обгрунтований. Являє також інтерес питання про те, яка факторна структура опитувальника, чи відповідає вона «ключам», розробленим на основі так званої «раціональної» стратегії конструювання психологічного інструментарію.
Характер - це сукупність стійких індивідуальних особливостей особистості, що складається і проявляється в діяльності і спілкуванні, обумовлюючи типові для індивіда способи поведінки і рис характеру, зафіксованих людським досвідом і знайшли позначення в мові надзвичайно велике. Коли кількісна вираженість тієї чи іншої риси характеру досягає граничних величин і виявляється у крайньої межі норми, виникає так звана акцентуація характеру.
Акцентуації розглядаються як крайній варіант норми, в чому полягає їх головна відмінність від психопатій - патологічних розладів особистості.
Люди розрізняються між собою не тільки акцентуйованих рис. Навіть не виявляючи рис, що виділяють особистість на тлі середнього рівня, люди все ж несхожі між собою. Мається на увазі ті особливості, які надають людині як так і його індивідуальні риси.
Відмінність людей по індивідуальних рис заздрості не тільки від вроджених якостей, а й від різниці у розвитку, від того, в якій сім'ї виріс, в якій школі вчився, хто за професією, в якому колі обертається.
Так, наприклад, тип службовця, офіцера формується завдяки тому, що певне положення або посада накладають відбиток на спосіб життя. Цьому часто сприяє те, що закладена в людині природою тенденція взаємодіє з обраною професією, більше того, людина і певну професію часто обирає саме тому, що вона відповідає його індивідуальним нахилам.
Схильності і спрямованість інтересів людини виходять ззовні. По-різному може бути направлено почуття обов'язку. Багато в чому це залежить від суспільства в якому живе людина. Точно так само орієнтована спрямованість інтересів і схильностей.
Однак не можна говорити про нескінченну безліч індивідуальних рис. У даній ситуації цілком доречний факт, що основні риси, що визначають індивідуальність і характер людини, дуже численні, але все ж їх число не можна вважати безмежним.
На відміну від звичайних рис акцентуйовані риси не так численні, як варіюючи індивідуальні. Акцентуація дає можливості як соціально позитивних досягнень, так і соціально негативний заряд.
Між нормальними і акцентуйованими особистостями жорсткої межі немає. При несприятливих обставинах застрягаюча особистість може стати незговірливою, що не терпить заперечень сперечальником, але якщо обставини будуть сприяти такій людині, не виключено, що він виявиться невтомним і цілеспрямованим трудівником. Педантична особистість при несприятливих обставинах може захворіти неврозом нав'язливих станів, при сприятливих - з неї вийде зразковий працівник з великим почуттям відповідальності за доручену справу. Демонстративна особистість може розіграти перед нами рентний невроз, за інших обставин вона здатна виділитися видатними творчими досягненнями.
В цілому при негативній картині доцільно всього вбачати психопатію, при позитивній - швидше просто акцентуацію. Подібний підхід у достатній мірі доцільний, оскільки легка (низька) ступінь відхилень пов'язана частіше з позитивними проявами, а висока - з негативними.
Опитувальник включає 88 питань, 10 шкал, які відповідають певним акцентуаціям характеру. Перша шкала характеризує особистість з високою життєвою активністю, друга шкала показує збудливу акцентуацію. Третя шкала говорить про глибину емоційного життя досліджуваного. Четверта шкала показує схильність до педантизму. П'ята шкала виявляє підвищену тривожність, шоста - схильність до перепадів настрою, сьома шкала говорить про демонстративну поведінку досліджуваного, восьма - про неврівноваженість поведінки. Дев'ята шкала показує ступінь стомлюваності, десята - силу і вираженість емоційного реагування.
Виділені Леонгардом 10 типів акцентуйованих особистостей розділені на дві групи: акцентуації характеру (демонстративний, педантичний, що застрягає, збудливий) і акцентуації темпераменту (гіпертимний, дистимічний, тривожно-боязкий, циклотимічний, афективний, емотивний).
Схема зв'язків акцентуацій і типів характеру
Схема зв'язків акцентуацій і типів темпераментів
Можливе застосування опитувальника як індивідуально, так і в групі. Найбільш вдалий варіант застосування опитувальника в групі, але кожен досліджуваний повинен мати перед собою текст опитувальника і аркуш для відповідей. Опитувальник застосовується як для психологічної консультації, так і з метою профвідбору та профорієнтації.
Час відповідей не обмежується.
ІНСТРУКЦІЇ
Варіант 1 (оригінальний)
«Вам будуть запропоновані твердження, що стосуються Вашого характеру. Якщо Ви згодні з твердженням, поряд з його номером поставте знак «+» («так»), якщо ні - знак «-» («ні»). Над питаннями довго не думайте, правильних і неправильних відповідей немає».
Варіант 2
«Вам будуть запропоновані твердження, що стосуються Вашого характеру. Вам необхідно оцінити кожне твердження наступним чином
1 - ні, це зовсім не так;
2 - мабуть, ні;
3 - вірно;
4 - абсолютно вірно.
Над питаннями довго не думайте, правильних і неправильних відповідей немає».
ТЕКСТ ОПИТУВАЛЬНИКА
1. У Вас часто веселий і безтурботний настрій?
2. Ви чутливі до образ?
3. Чи буває так, що у Вас на очі навертаються сльози в кіно, театрі, в бесіді і пр.?
4. Зробивши щось, Ви сумніваєтеся, чи все зроблено правильно до тих пір, поки ще раз не переконаєтеся в тому, що все зроблено правильно?
5. У дитинстві Ви були таким же відчайдушним і сміливим, як всі Ваші однолітки?
6. Чи часто у Вас змінюється настрій від стану байдужості до відрази до життя?
7. Чи є Ви центром уваги в колективі, в компанії?
8. Чи буває так, що Ви безпричинно знаходитеся в такому буркотливому настрої, що з Вами краще не розмовляти?
9. Ви серйозна людина?
10. Чи здатні Ви захоплюватися, захоплюватися чим-небудь?
11. Заповзятливі Ви?
12. Ви швидко забуваєте, якщо Вас хтось образить?
13. М'ягкосердечні Ви?
14. Опускаючи лист у поштову скриньку, чи перевіряєте Ви, проводячи рукою по щілині ящика, що лист повністю впав?
15. Чи прагнете Ви вважатися в числі кращих працівників?
16. Чи бувало Вам страшно в дитинстві під час грози або при зустрічі з незнайомою собакою, а може, таке відчуття буває і тепер?
17. Чи прагнете Ви у всьому і всюди дотримуватися порядку?
18. Чи залежить Ваш настрій від зовнішніх обставин?
19. Чи люблять Вас Ваші знайомі?
20. Часто у Вас буває почуття сильного внутрішнього занепокоєння, відчуття можливої біди, неприємності?
21. У Вас часто буває дещо пригнічений настрій?
22. Чи бувало у Вас хоча б один раз істерика або нервовий зрив?
23. Чи важко Вам всидіти на одному місці?
24. Якщо по відношенню до Вас несправедливо поступили, чи енергійно Ви відстоюєте свої інтереси?
25. Чи можете Ви зарізати курку, вівцю?
26. Чи дратує Вас, якщо вдома завіса або скатертина висять нерівно і Ви відразу ж прагнете поправити їх?
27. У дитинстві Ви боялися залишатися одному в будинку?
28. Часто у Вас безпричинно міняється настрій?
29. Чи завжди Ви прагнете бути достатньо сильним фахівцем у своїй справі?
30. Чи швидко Ви починаєте злитися або впадати в гнів?
31. Чи можете Ви бути зовсім веселим?
32. Чи буває так, що відчуття повного щастя буквально пронизує Вас?
33. Як Ви думаєте, вийшов би з Вас ведучий, конферансьє у концерті, виставі?
34. Ви зазвичай висловлюєте свою думку достатньо відверто і недвозначно?
35. Вам важко переносити вид крові? Чи не викликає це у Вас неприємного відчуття?
36. Чи любите Ви роботу, де необхідна висока особиста відповідальність?
37. Чи схильні Ви захищати тих, по відношенню до яких надійшли, на Ваш погляд, несправедливо?
38. Вам важко, страшно спускатися в темний підвал?
39. Віддаєте перевагу Ви роботі, де необхідно діяти швидко, але не потрібно високого її якості?
40. Комунікативна Ви людина?
41. У школі Ви охоче декламували вірші?
42. Чи тікали Ви в дитинстві з дому?
43. Чи здається Вам життя важким?
44. Чи буває так, що після конфлікту або образи Ви були до того засмучені, що займатися справою здавалося просто нестерпно?
45. Чи можна сказати, що при невдачі Ви не втрачаєте почуття гумору?
46. Чи робите Ви першим кроки до примирення, якщо Вас хтось образив?
47. Ви дуже любите тварин?
48. Повертаєтеся Ви, щоб переконатися, що залишили будинок або робоче місце в порядку?
49. Чи переслідує Вас неясна думка про те, що з Вами, Вашими близькими може трапитися щось страшне?
50. Чи вважаєте Ви, що Ваш настрій дуже мінливий?
51. Чи важко Вам доповідати, виступати перед аудиторією?
52. Чи можете Ви вдарити кривдника, якщо він Вас образить?
53. У Вас велика потреба в спілкуванні з іншими людьми?
54. Ви ставитеся до тих, хто при розчаруванні впадає в глибокий відчай?
55. Вам подобається робота, що вимагає енергійної, організаторської діяльності?
56. Наполегливо Чи Ви домагаєтеся наміченої мети, якщо на шляху до неї доводиться долати масу перешкод?
57. Чи може трагічний фільм схвилювати Вас так, що на очах потечуть сльози?
58. Чи часто Вам важко заснути через те, що проблеми попереднього або майбутнього дня весь час крутяться у Вас в голові?
59. У школі Ви іноді підказували своїм товаришам або давали їм списувати?
60. Чи потрібна Вам велика напруга, щоб вночі пройти через кладовище?
61. Ретельно Чи Ви стежите за тим, щоб кожна річ у Вашій квартирі була точно на одному і тому ж місці?
62. Чи буває так, що перед сном у Вас гарний настрій, а вранці Ви встаєте похмурим?
63. Чи легко Ви звикаєте до нових ситуацій?
64. Чи бувають у Вас головні болі?
65. Ви часто смієтеся?
66. Чи можете Ви бути привітним з тими, кого явно не цінуєте, не любите, не поважаєте?
67. Ви рухлива людина?
68. Ви дуже переживаєте через несправедливість?
69. Ви настільки любите природу, що можете назвати себе її другом?
70. Йдучи з дому або лягаючи спати. Ви перевіряєте погашене скрізь світло і чи замкнені двері?
71. Ви дуже полохливі?
72. Чи зміниться Ваш настрій при прийомі алкоголю?
73. Раніше Ви охоче брали участь у гуртках художньої самодіяльності, а може, і зараз берете участь?
74. Ви розцінюєте життя швидше песимістично, ніж радісно?
75. Чи часто Вас тягне помандрувати?
76. Може Чи Ваш настрій змінитися так різко, що стан радості раптом змінюється похмурої пригніченістю?
77. Чи легко Вам вдається підняти настрій підлеглих?
78. Чи довго Ви переживаєте образу?
79. Чи переживаєте Ви довгий час прикрощі інших людей?
80. Часто, будучи школярем Ви переписували сторінки у Вашому зошиті, якщо в ній допускали помарки?
81. Чи ставитеся Ви до людей скоріше з недовірою й обережністю, ніж з довірливістю?
82. Чи часто Ви бачите страшні сни?
83. Чи буває, що Ви остерігаєтеся того, що можете кинутися під колеса потягу, що проходить?
84. У веселій компанії ви зазвичай веселі?
85. Чи здатні Ви відвернутися від важкої проблеми, що вимагає обов'язкового рішення?
86. Ви стаєте менш стриманим і відчуваєте себе вільніше, якщо приймете алкоголь?
87. У бесіді Ви скупі на слова?
88. Якби Вам необхідно було грати на сцені, Ви змогли б так увійти в роль, що забули б про те, що це тільки гра?
Дитячий варіант
1. Ти звичайно спокійний, веселий?
2. Чи легко ти ображаєшся, засмучуєшся?
3. Чи легко ти можеш розплакатися?
4. Чи багато раз ти перевіряєш, чи немає помилок у твоїй роботі?
5. Чи такий ти сильний, як твої однокласники?
6. Чи легко ти переходиш від радості до смутку і навпаки?
7. Чи любиш ти бути головним у грі?
8. Чи бувають дні, коли ти без всяких причин на всіх сердишся?
9. Серйозна ти людина?
10. Чи завжди ти намагаєшся сумлінно виконувати завдання вчителів?
11. Вмієш ти вигадувати нові ігри?
12. Чи скоро ти забуваєш, якщо когось образив?
13. Чи вважаєш ти себе добрим, чи вмієш співчувати?
14. Кинувши лист у поштову скриньку, перевіряєш ти рукою не застрягло воно в прорізи?
15. Намагаєшся ти бути кращим в школі, у спортивній секції, в гуртку?
16. Коли ти був маленьким, ти боявся грози, собак?
17. Чи вважають тебе хлопці надто старанним і акуратним?
18. Чи залежить твій настрій від домашніх і шкільних справ?
19. Чи можна сказати, що більшість твоїх знайомих люблять тебе?
20. Чи буває у тебе неспокійно на душі?
21. Тобі зазвичай трохи сумно?
22. Переживаючи горе, чи траплялося тобі ридати?
23. Тобі важко залишатися на одному місці?
24. Борешся ти за свої права, коли з тобою чинять несправедливо?
25. Чи доводилося тобі коли-небудь стріляти з рогатки в кішок?
26. Чи дратує тебе, коли завіса або скатертина висять нерівно?
27. Коли ти був маленьким, ти боявся залишатися один вдома?
28. Чи буває так, що тобі весело або сумно без причини?
29. Ти - один із кращих учнів у класі?
30. Чи часто ти веселишся, дурієш?
31. Чи легко ти можеш розсердитися?
32. Чи відчуваєш ти себе іноді дуже щасливим?
33. Вмієш ти веселити дітей?
34. Чи можеш ти прямо сказати комусь все, що ти про нього думаєш?
35. Чи боїшся ти крові?
36. Чи охоче ти виконуєш шкільні доручення?
37. Заступиш ти за тих, з ким вчинили несправедливо?
38. Тобі неприємно увійти в темну порожню кімнату?
39. Тобі більше до душі повільна і точна робота, ніж швидка і не така точна?
40. Чи легко ти знайомишся з людьми?
41. Охоче Чи ти виступаєш на ранках, вечорах?
42. Ти коли-небудь тікав з дому?
43. Ти коли-небудь засмучувався через сварку з дітьми, вчителями настільки, що не міг піти до школи?
44. Чи здається тобі життя важке?
45. Чи можеш ти при невдачі посміятися над собою?
46. Намагаєшся ти помиритися, якщо сварка сталася не з твоєї вини?
47. Чи любиш ти тварин?
48. Йдучи з дому, чи доводилося тобі повертатися, щоб перевірити, чи не сталося чого-небудь?
49. Чи здається тобі іноді, що з тобою чи твоїми рідними має щось статися?
50. Твій настрій залежить від погоди?
51. Чи важко тобі відповідати в класі, навіть якщо ти знаєш відповідь на питання?
52. Чи можеш ти, якщо гніваєшся на когось, почати битися?
53. Чи подобається тобі бути серед дітей?
54. Якщо тобі щось не вдається, чи можеш ти прийти у відчай?
55. Чи можеш ти організувати гру, роботу?
56. Завзято Чи ти прагнеш до мети, навіть якщо на шляху зустрічаються труднощі?
57. Плакав ти коли-небудь під час перегляду кінофільму, читання сумної книги?
58. Чи буває тобі важко заснути через якісь турботи?
59. Підказуєш Чи ти, чи даєш списувати?
60. Чи боїшся ти пройти один по темній вулиці ввечері?
61. Слідкуєш ти за тим, щоб кожна річ лежала на своєму місці?
62. Чи буває з тобою так, що ти лягаєш спати з гарним настроєм, а прокидаєшся з поганим?
63. Вільно чи ти відчуваєш себе з незнайомими дітьми (в новому класі, таборі)?
64. Чи буває у тебе головний біль.
65. Чи часто ти смієшся?
66. Якщо ти не поважаєш людину, чи можеш ти поводитися з ним так, щоб він цього не помічав (Не показувати своєї неповаги)?
67. Чи можеш ти зробити багато різних справ за один день?
68. Чи часто з тобою бувають несправедливі?
69. Чи любиш ти природу?
70. Йдучи з дому, лягаючи спати, перевіряєш ти, замкнені чи двері, чи вимкнене світло?
71. Боязкий ти, як ти вважаєш?
72. Чи змінюється твій настрій за святковим столом?
73. Береш участь ти в драматичному гуртку, чи любиш ти читати вірші зі сцени?
74. Чи буває у тебе без особливої причини похмурий настрій, при якому тобі ні з ким не хочеться говорити?
75. Чи буває, що ти думаєш про майбутнє із сумом?
76. Чи бувають у тебе несподівані переходи від радості до туги?
77. Вмієш ти розважати гостей?
78. Подовгу Чи ти сердишся, ображаєшся?
79. Чи сильно ти переживаєш, якщо горе сталося у твоїх друзів?
80. Чи станеш ти через помилку, помарки переписувати лист у зошиті?
81. Чи вважаєш ти себе недовірливим?
82. Чи часто тобі сняться страшні сни?
83. Виникло у тебе бажання стрибнути у вікно або кинутися під машину?
84. Чи стає тобі, якщо всі навколо веселяться?
85. Якщо у тебе неприємності, чи можеш ти на час забути про них, не думати про них постійно?
86. Здійснюєш Чи ти вчинки, несподівані для самого себе?
87. Зазвичай ти небагатослівний, мовчазний?
88. Міг би ти, беручи участь в драматичному поданні, настільки увійти в роль, що при цьому забути, що ти не такий як на сцені?
ОБРОБКА
ОРИГІНАЛЬНИЙ ВАРІАНТ
При підрахунку балів на кожній шкалі опитувальника Леонгарда для стандартизації результатів значення кожної шкали множиться на певне число. Це зазначено в ключі до методики. Акцентуйовані особистості не є патологічними. Вони характеризуються виділенням яскравих рис характеру.
Оцінювання рівня акцентуйованої вираження особистості виробляється за ключом таблиці і результати відображаються на графіку.
КЛЮЧ
Якщо відповідь досліджуваного збігається з стоячою в клітці після номера шкали знаком «+» або «-», йому зараховується один бал за даною шкалою. При підрахунку результатів тестування набрана за кожною шкалою сума балів множиться на зазначений коефіцієнт.
Максимальний показник по кожному виду акцентуації дорівнює 24 балам.
Ознакою акцентуації, тобто сильної виразності даної властивості, вважається показник, що перевищує 12 балів.
Якщо жодна властивість не перевищує показника 12 балів, можна підрахувати середній показник по всіх властивостях і звернути увагу на ті властивості, показник яких вище цього середнього.
ВАРІАНТ ОБРОБКИ ПО Л. Ф. БУРЛАЧУК, В. Н. Духневич
ОБРОБКА
Ключ
ІНТЕРПРЕТАЦІЯ
Норми
Норми для «ключів» по Л. Ф. Бурлачук, В. Н. Духневич
(при виборі з чотирьох варіантів відповідей)
Норми для оригінальних (за Леонгардом) «ключів»
(при виборі з чотирьох варіантів відповідей)
Норми для ключів по Л. Ф. Бурлачук, В. Н. Духневич
(при виборі з двох варіантів відповідей)
Норми для оригінальних (за Леонгардом) «ключів»
(при виборі з двох варіантів відповідей)
Нормативні дані можуть служити орієнтиром для висновків про відносну ступінь вираженості у досліджуваного акцентуацій різного типу.
Нові «ключі» і норми можуть використовуватися паралельно з оригінальною схемою. З одного боку, це викликано тим, що дані про структуру опитувальника були отримані не на субнормальній вибірці, з іншого боку, опора відразу на дві понятійні системи допоможе досвідченому діагносту більш диференційовано підходити до інтерпретації індивідуальних даних.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 44184 | Коментарі: 2 | |
Всього коментарів: 0 | |